Domov a svět : Výbor z cestopisných črt / Jan Neruda ; [výbor připravil a doslov napsal Vladimír Kovářík] ; [ilustroval Jaroslav Lukavský]

By: Neruda, Jan, 1834-1891 [aut]Contributor(s): Kovářík, Vladimír [Editor] | Lukavský, Jaroslav, 1924-1984 [02-Ilustrátor]Material type: TextTextSeries: KvětnicePublication details: Praha : Mladá fronta, 1957 Edition: Vyd. 1. v MFDescription: 423, [3] s. ; 21 cmSubject(s): črty cestopisné výbor z díla Paříž Šumava (Česko) Evropa jižní Neruda, Jan, 1834-1891Scope and content: Ve svazku jsou otištěny fejetony a črty, zachycující dojmy a postřehy z Nerudova putování po Čechách a po Evropě. Z první Nerudovy zahraniční cesty jsou vytěženy "Pařížské obrázky", v nichž 29letý básník seznamoval české čtenáře se "starobylou a věčně novou, prokletou i žehnanou ... Paříží". Literárním výtěžkem pozdější a zároveň nejdelší Nerudovy cesty (z r. 1870), jejímž cílem byla starobylá kulturní města evropského jihu a východu (Cařihrad, Athény, Jerusalem, Kahira, Neapol, Řím, Benátky), jsou "Obrazy z ciziny" a "Různí lidé". Mistrovsky kreslené obrazy krajin a měst, moří, hor a řek i obrazy z kulturních dějin lidstva jsou doplněny záběry tragikomických příběhů, jejichž hrdiny jsou básníkovi spolucestující - světoběžní lidé rozličných osudů a charakterů. - V "Menších cestách" jsou vylíčeny básnikovy návštěvy Německa, severních přístavů a Helgolandu. - Dokladem toho, jak Neruda dovedl objevovat skryté krásy i v zdánlivě chudém domově, jsou "Eklogy" ze Šumavy a z Pošumaví, "Výlet do kraje bídy" z Hořovicka a "Poesie Prahy".
Tags from this library: No tags from this library for this title.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Date due Barcode
Knihy Knihy Sklad
beletrie pro dospělé SK (Browse shelf(Opens below)) Available 320700065849

8400 výt.

Vysvětlivky

Ve svazku jsou otištěny fejetony a črty, zachycující dojmy a postřehy z Nerudova putování po Čechách a po Evropě. Z první Nerudovy zahraniční cesty jsou vytěženy "Pařížské obrázky", v nichž 29letý básník seznamoval české čtenáře se "starobylou a věčně novou, prokletou i žehnanou ... Paříží". Literárním výtěžkem pozdější a zároveň nejdelší Nerudovy cesty (z r. 1870), jejímž cílem byla starobylá kulturní města evropského jihu a východu (Cařihrad, Athény, Jerusalem, Kahira, Neapol, Řím, Benátky), jsou "Obrazy z ciziny" a "Různí lidé". Mistrovsky kreslené obrazy krajin a měst, moří, hor a řek i obrazy z kulturních dějin lidstva jsou doplněny záběry tragikomických příběhů, jejichž hrdiny jsou básníkovi spolucestující - světoběžní lidé rozličných osudů a charakterů. - V "Menších cestách" jsou vylíčeny básnikovy návštěvy Německa, severních přístavů a Helgolandu. - Dokladem toho, jak Neruda dovedl objevovat skryté krásy i v zdánlivě chudém domově, jsou "Eklogy" ze Šumavy a z Pošumaví, "Výlet do kraje bídy" z Hořovicka a "Poesie Prahy".

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha