Ve čtrnácti sám v Osvětimi / Tomáš Radil

By: Radil, Tomáš, 1930- [aut]Material type: TextTextLanguage: čeština Series: Paměť (Academia)Publication details: Praha : Academia, 2009 Edition: Vyd. 1Description: 732 s., [8] s. obr. příl. : il., portréty, plány ; 21 cmISBN: 9788020015556Subject(s): Radil, Tomáš, 1930- | Osvětim (koncentrační tábor) | Birkenau (koncentrační tábor) | 1939-1945 | židovské děti -- Slovensko -- 1939-1945 | židovské děti -- Maďarsko -- 1939-1945 | koncentrační tábory -- Polsko -- 1939-1945 | holocaust, 1939-1945 | Židé -- perzekuce -- 1939-1945 | děti a válka -- 1938-1939 | skutečné příběhyGenre/Form: autobiografické vzpomínky Summary: Autobiografický příběh židovského chlapce, který se v závěrečném období 2. světové války ocitl (odtržen od dospělých členů své rodiny) ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka.Summary: Autor věnuje toto vyprávění svým potomkům; proto se v první části knihy zabývá podrobným popisem dětství prožívaného ve Štúrově a vzpomíná na jednotlivé členy rodiny i nejbližší přátele a známé. Zároveň ale upozorňuje na vzmáhající se antisemitismus a obavy Židů z budoucích událostí. Přesto má tato část vyprávění poklidný charakter. Zlom nastává v okamžiku, kdy je autor spolu s rodiči a prarodiči odvezen do vyhlazovacího tábora Osvětim. Velice podrobně líčí nelidské podmínky transportu i první dny a měsíce v táboře, bolestné odloučení od rodiny. Zároveň se ale snaží (spolu se skupinou svých vrstevníků) najít způsob jak se nevzdávat a přežít. Autor pak líčí svoji cestu domů po osvobození koncentračního tábora v r. 1945 a nelehkou snahu začít nový život. Ten se mu pak podařilo naplnit studiem a později i vědeckou prací uznávaného fyziologa.
Tags from this library: No tags from this library for this title.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Date due Barcode
Knihy Knihy Oddělení pro dospělé
Beletrie
beletrie pro dospělé Available 320700172264

Autobiografický příběh židovského chlapce, který se v závěrečném období 2. světové války ocitl (odtržen od dospělých členů své rodiny) ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka.

Autor věnuje toto vyprávění svým potomkům; proto se v první části knihy zabývá podrobným popisem dětství prožívaného ve Štúrově a vzpomíná na jednotlivé členy rodiny i nejbližší přátele a známé. Zároveň ale upozorňuje na vzmáhající se antisemitismus a obavy Židů z budoucích událostí. Přesto má tato část vyprávění poklidný charakter. Zlom nastává v okamžiku, kdy je autor spolu s rodiči a prarodiči odvezen do vyhlazovacího tábora Osvětim. Velice podrobně líčí nelidské podmínky transportu i první dny a měsíce v táboře, bolestné odloučení od rodiny. Zároveň se ale snaží (spolu se skupinou svých vrstevníků) najít způsob jak se nevzdávat a přežít. Autor pak líčí svoji cestu domů po osvobození koncentračního tábora v r. 1945 a nelehkou snahu začít nový život. Ten se mu pak podařilo naplnit studiem a později i vědeckou prací uznávaného fyziologa.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha